Tańce i pląsy

Tańce i pląsy

Artykuł miesiąca Prasóweczki

Pląsy i tańce, to rzecz znana ludziom chyba od początku świata. Pierwotnie tańce nie miały nic wspólnego z tańcami klasycznymi, tańcami towarzyskimi, czy tańcami współczesnymi. Gdyż były one tylko tańcami rytualnymi.

Tańce i pląsy

Według odkryć archeologicznych, to znaczy malowideł nagrobnych przedstawiających figury taneczne początki tańca sięgają czterech tysięcy lat przed naszą erą. O tańcu pisał już Platon. O tańcu wspomniane jest również w Biblii. A w starożytnych Chinach taniec związany był z magią i rytuałami szamana. Lecz najprawdopodobniej ludzie od początku świata próbowali pląsów, co nie jest udowodnione archeologicznie, lecz bardzo możliwe. Gdyż ludzie od zawsze wiedzieli, że za stworzeniem świata stoi potężna Siła. Stoi Stwórca. A raczej kiedyś uważano, że stwórcy, gdyż czczono wielu bóstw. Według ich wierzeń za każdą czynnością i rzeczą stało jakieś bóstwo, któremu oddawano część właśnie poprzez taniec, okrzyki i śpiewy. Albo często tylko poprzez sam taniec, bo taniec sam w sobie jest formą komunikacji niewerbalnej.

Dziś taniec wygląda zupełnie inaczej i służy czemu innemu.

Czym jest taniec?

Taniec jest układem rytmicznych ruchów ciała. Powstaje świadomie lub spontanicznie pod wpływem emocji. Ruchy w tańcu są skoordynowane wraz ze zrytmizowaną muzyką. Ruchy ciała podczas pląsów tanecznych mają wartość symboliczną i estetyczną. Każdy taniec posiada jakąś choreografię. Jest to rodzaj ruchów, który pasuje do oprawy muzycznej. Ruchy ciała podczas pląsów tanecznych mogą być szybkie lub wolniejsze, oraz bardziej lub mniej skoordynowane. Dziś taniec uznawany jest za jedną form sportu, gdyż potrafi rozruszać wszystkie partie mięśni w ciele człowieka. Elementy tańca występują również w niektórych dyscyplinach sportowych, jak na przykład w jeździe figurowej na lodzie.

Dziś istnieje wiele rodzajów tańca.
Współcześnie tańce towarzyskie dzieli się na:
– tańce standardowe
– tańce latynoamerykańskie
– tańce użytkowe
Do standardowych tańców należy między innymi walc angielski, walc wiedeński itd. Natomiast do użytkowych zalicza się między innymi salsę, twist, rocck and roll, tango argentyńskie i wiele innych. A tańce współczesne, to hip-hop, zumba, flamenco itd.

Najważniejsze funkcje tańca

Choć większość z nas lubi tańczyć, to jednak każdy z nas lubi inny rodzaj tańca. Nieważne, jaki rodzaj wybierzemy, bo ważne jest tylko to, aby był zrealizowany cel, jaki stoi przed tańcem. A stoi ich kilka.
Taniec ma za zadanie wyrabiać kondycję i elastyczność ciała, wpływać na grację ruchów, wspomagać odchudzanie, pomagać utrzymać zgrabną sylwetkę, odprężać i relaksować, uspakajać i zmniejszać napięcie emocjonalne, bawić i rozluźniać, dodawać energii życiowej, poprawiać humor i zapobiegać depresji, zwalczać stres, dodawać pewności siebie. Jak również pomagać nawiązywać kontakty słowne z partnerem podczas tańca, a czasem także pomóc poznać kogoś interesującego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments