Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez prawie dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może posiadać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakterze wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Sytuacja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić mają się krajowi konsultanci w poszczególnych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Dochodzimy do historie bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w systemie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo prosty lek stosowany przy cukrzycy typu II i brany przez sporą liczbę pacjentów. Od wielu lat wznosi się o tej substancji jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, iż w Polsce traktuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najsmaczniejszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale jeszcze często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Od kilku lat leki z obecną substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto gdyż jej niezwykłe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych wiedz dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wielce ryzykowny dla wątroby. Ma również działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z polskich źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc wypowiada w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się a za chwila lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że kolej na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba nastawień do historii poważnie, zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do naszego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z reguły mniej dostępne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje wyłącznie w nauki. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w handlu, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na nowe materiały lecznicze potrafi żyć duże i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z sektora europejskiego – co jest niczym dużo możliwe – potrafi żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina ujawnia się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments